wtorek, 11 sierpnia 2009

Polskie Zakłady Zbożowe w Kozłowie

Przedsiębiorstwo Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego PZZ w Kozłowie.


W Kozłowie wybudowano w 1955 roku jeden z największych i najnowocześniejszych elewatorów zbożowych w Polsce o pojemności 32,5 tys. ton. Sprzęt do zakładów był sprowadzany między innymi z Austrii, Szwajcarii i Niemiec. Przechowywano tu zboże oraz produkowano mąkę i kaszę.


Był to jedyny zakład przemysłowy w Kozłowie. Dawał pracę ponad 300 ludziom. Należał do najlepszych w Polsce państwowych zakładów zbożowych (PZZ).


Kaszarnia dostarczała na dobę 75 ton kaszy, młyn - 300 ton mąki. Praca odbywała się na 3 zmiany. Po żniwach, kiedy nadchodził szczyt skupu zboża, ruch był ogromny.


Okres świetności skończył się w 1997 roku, kiedy XI Narodowy Fundusz Inwestycyjny sprzedał większość udziałów prywatnym spółkom International Business Poland oraz Unicorn Holding.


Zakład przestał funkcjonować w roku 2000.


Dziś dach jednego z bloków używany jako miejsce na anteny operatorów komórkowych i lokalnych dostawców internetu.

Do posłuchania: Beirut - Nantes

3 komentarze:

 1. jeśli załapałem, ideą bloga jest pokazywanie pewnych pustostanów. Wpadnij więc kiedyś do Otwocka pod Warszawą, jest ciekawy ośrodek przy ul. Żurawiej, chyba jakiś dawny szpital, spory obiekt, kompletnie zaniedbany. Jest też popularna wśród explorerów "Zofiówka", obiekt niewielki ale z fascynującą historią. Kiedyś robiłem stronkę lokalną, zachował się jeszcze opis... trochę tego jest.

  www.otwock.org/info/index.php/Zofiówka

  OdpowiedzUsuń
 2. Tyle razy przejeżdżałem obok myśląc o tym, co może być w środku. Teraz wiem. Dziękuję, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Do kogo należy to obecnie?

  OdpowiedzUsuń